A Dandár alaprendeltetési feladatai közé tartozik a Honvédelmi Minisztérium és a katonai felső vezetés részére a híradó, informatikai és elektronikus információvédelmi szolgáltatások, illetve azok technikai feltételeinek biztosítása. Ezen felül a Sándor-palota protokolláris őrzése, a Szent Korona protokolláris és biztonsági őrzés-védelme, a különböző szintű nemzeti, állami, katonai rendezvények protokolláris, díszelgő és katonazenekari feladatainak végrehajtása is a mindennapi tevékenység része, csak úgy, mint a Miniszterelnöki Hivatal élelmezési ellátása, a Honvédelmi Minisztérium, valamint az ellátásra utalt katonai szervezetek logisztikai támogatása, illetve rekreációs és kulturális szakfeladatok ellátása. Az MH BHD végzi továbbá a HM és az MHP vezető állománya fogadásainak, valamint külföldi utazásainak protokolláris kiszolgálását, illetve nemzetközi utazásszervezési feladatokat.
alezredes, Kulturális Osztály osztályvezető (igazgatóhelyettes)
őrnagy, Támogató Alosztály alosztályvezető
főtanácsos, Stefánia Palota – HKK intézményvezető
Kiemelt Vendéglátást Biztosító Alosztály alosztályvezetõ
főtanácos, Kulturális Alosztály alosztályvezetõ
alezredes, megbízott igazgató
főtanácsos, Rekreációs Alosztály alosztályvezető
Június 25. A dandár alapítása Mária Terézia magyar királynővé koronázásának eseményéhez, egyben a királynő által alapított 32. Gyalogezred jogelődjéhez, a Ghymesi Forgách Ignác grófról elnevezett Forgách ezred megalakításához kötődik.
2006. végén a Magyar Honvédség hatékony működését elősegítő szervezeti átalakítások előkészítése keretében fogalmazódott meg az MH Támogató Dandár megalakításának szükségessége. A dandár lényegében az MH Híradó és Informatikai Parancsnokság, az MH Budapesti Helyőrség-parancsnokság, az MH Támogató Ezred, az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred, az MH Központi Zenekar egyidejű megszüntetésével, azok szervezeti elemei többségének integrálásával jött létre.
Csapatzászlaját a katonai szervezet 2007. június 11-én vehette át, melyet a köztársasági elnök, a honvédelmi miniszter, a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint Budapest főpolgármestere által adományozott szalagok ékesítik.
2011. január 1-jétől a dandár megkezdte a Nemzeti Honvéd Díszegység, Honvéd Koronaőrség, majd 2012 év elejétől a Honvéd Palotaőrség felállítását, 2013-ban pedig a HM Protokoll Rekreációs és Kulturális Igazgatóság integrálását.
Az alakulat 2012. május 20-i hatállyal vette fel a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár nevet, tisztelegve a névadó, vitéz uzsoki báró Szurmay Sándor vezérezredes előtt, aki korának kiemelkedő katonai személyisége volt, és tetteivel valamint életpályájával követendő példát állít napjaink katonái számára, így nevét a szervezet büszkén viseli és törekszik arra, hogy méltó legyen rá feladatai teljesítése során.